Виставка "Освіта Запорізького краю-2016"


Виставка "Освіта Запорізького краю-2016"
Номінація: професійна діяльність учителя в інноваційному навчальному закладі 
Анотація
на матеріали, запропоновані для участі
у виставці «Освіта Бердянського краю - 2016»

ТЕМА: Програми самореалізації особистості (збірник комплексних завдань з літератури)
ФОРМА: збірник методичних матеріалів у допомогу вчителю української літератури
Автори:  Грицан Г.Л., керівник міського  психолого-педагогічного семінару тренінгу  «Основи акмеології», учитель української мови та літератури БСШ № 16, вища категорія, учитель-методист;
Горошко О.А., учитель української мови та літератури ЗОШ № 11, вища категорія, старший учитель;
Комісаренко Л.Г., учитель української мови та літератури БМЛ, І категорія;
Калина В.Л., учитель української мови та літератури ЗОШ №9, І категорія;
Гуденко Л.М., учитель української мови та літератури ЗОШ № 20, вища категорія;
Семенюк В.М., учитель української мови та літератури ЗОШ № 20, І категорія;
Золотухіна Н.В., учитель української мови та літератури ЗОШ № 2, І категорія;
Вельчева О.О., учитель української мови та літератури ЗОШ № 6, спеціаліст.     
Актуальність. Сьогодні принцип «самості», зокрема самоорганізація, самовдосконалення індивідуальності вчителя та учня, лежить в основі освіти, яка  переорієнтована на розвиток життєтворчості кожного учня з огляду на здібності, задатки та внутрішньоінтенційну спрямованість особистості. Отже, актуальним на сучасному етапі  НВП є реалізація акмеологічного підходу. З цією метою на базі МО вчителів української мови та літератури протягом 2012-2015 років   функціонував теоретико-практичний семінар “Основи акмеології”, у в ході роботи якого й передбачалося відпрацювання навичок самоорганізації, самоконтролю, визначення мети, розв’язання проблем, позитивного ставлення педагогів до себе, до життя, до успіху.
Мета роботи групи: активізація творчого потенціалу вчителів української мови та літератури  для самовдосконалення та саморозвитку; сприяння усвідомленню недоліків й потенційних можливостей педагога як особистісних, так і професійних; створення умов для самооцінки й корекції пізнавальної сфери й особистості в цілому; удосконалення навичок застосування інноваційних технологій; надання практичної допомоги вчителям у підготовці й проведенні акмеологічно спрямованих уроків.
Зміст матеріалів. У ході роботи членами семінару укладено збірник методичних матеріалів у допомогу вчителю української літератури «Програми самореалізації особистості» (друкований та електронний варіанти), який і пропонується до участі у виставці; надано розробки Програм самореалізації особистості.
 Збірник укладено відповідно до діючої програми з української мови та літератури  для загальноосвітніх навчальних закладів, рекомендованої Міністерством освіти й науки України. Цей посібник допоможе вчителям здійснювати диференційований підхід у процесі викладання, по-новому долучати школярів до вивчення перлин українського письменства, удосконалювати навички пошукової діяльності школярів, формувати етнокультурні знання. А учням – організовувати самостійну роботу з опрацювання певних тем навчальної програми з української літератури, поглиблювати свої знання з предмету. Такий підхід сприяє активізації  школярів, поетапному формуванню інтелектуальних дій, здійсненню самоконтролю й досягненню індивідуального темпу розумової діяльності.
Збірник побудовано у вигляді семи комплексних програм з літератури, кожна з яких містить 10 різнорівневих завдань,  а також матеріали для самоперевірки (тести). Як додаток представлена Програма самореалізації особистості з мови за темою «Синоніми».
Практична значущість. До посібника ввійшли матеріали, за змістом та характером корисні для вчителів середніх та старших класів, їх можна використовувати на уроках під час вивчення певної літературної теми. Перевага Програм самореалізації особистості в тому, що вони:
·        розвивають комунікативну та літературну компетенції, різні види пам’яті, мисленнєві операції, відтворюючу уяву, асоціативне мислення, творчі здібності;
·        дають можливість виконувати завдання від простого до складного: репродуктивного, конструкторського, конструкторсько-творчого та творчого типів;
·        надають можливість для поглибленого вивчення тем з української літератури, які обирає учень;
·        розвивають методи та навички дослідницької роботи тощо.
Надані матеріали можна використовувати як в електронному, так і в друкованому варіанті.

Програми самореалізації

                         Учасники творчої групи в роботі









Немає коментарів: